Přednášky pro veřejnost

 

27. září v prostoru generálního ředitelství Úřadu práce na Žižkově, proběhla přednáška Radkina Honzáka, psychiatra, nar. 1939, stále aktivního v ambulantní a lůžkové péči, který je znám svým jednoznačným příklonem k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci. Děkujeme všem za rekordní účast i zajímavé otázky! 

5. Září, proběhla v prostoru Alta beseda s Filipem Tylšem o tom, jak mohou psychedelika pomoci v léčbě duševních onemocnění, ale i v běžném životě.  Filip Tylš nám prozradil nejčerstvější informace z výzkumu, svěřil se, co experimentování s psilocybinem a ayahuaskou dalo jemu samotnému a jak vypadá „první psychedelická pomoc“, kterou spolu s kolegy poskytuje na hudebních festivalech.

28. Srpna, v rámci OKO festivalu vol.5., se uskutečnilo v Kasárnách Karlín i setkání s Jeníkem Tylem. S autorem knihy Jednodušší je se zbláznit, se debatovalo o životě s bipolární poruchou.

 

25. 6. Začal program festivalu Na Dně v Kasárnách Karlín a to besedou s Bárou Žižkovou – Jsem „hraničář“.  Závěr večera obohatilo promítání filmu Narušení. 

Emoční nestabilita, impulzivní chování, neujasněné představy o sobě a vlastních cílech. To jsou základní symptomy takzvané hraniční poruchy osobnosti, kterou trpí asi 2% populace. Bára Žižková spolupracuje na několika projektech s cílem destigmatizace lidí s duševním onemocněním. Spolu s dalšími „hraničářkami“ založila stránky Nejsem psychopat, díky nimž snad další lidé s touto diagnózou snáze pochopí své pocity.  Bára o sobě říká: „Jsem nerozhodná a se spoustou zlozvyků, ale za rodinu a přátele bych dala ruku do ohně. Díky své diagnóze jsem konečně našla to, co mě baví a co chci dělat.“

sobota 28. 04., V rámci festivalu Na Hlavu, byl uveden film Paralelní životy doplněný o přednášku a panelovou diskuzi s Dr. Petr Winklerem, Dr. Danou Chrtkovou, MUDr. Ditou Prototopovou a Pavelem Novákem!

Paralelní životy musí žít většina lidí s duševním onemocněním, kdy vnitřní svět ukrývají před tím vnějším, jinak je u nás čeká stigmatizace, neúcta a v krajnosti izolace za zdmi ústavů. Film odkrývá cesty, jak řešit současný stav psychiatrické léčby v České republice. Za inspirací se autoři filmu vydávají do třech evropských zemí – Itálie, Švédko, Anglie, kde se s odstupem času ukazuje, jak byla proměna úspěšná. Film řeší i otázku deinstitucionalizace, která je jednou z pozitivních cest proměny.

 

pondělí 26.02., v Pražském kreativním centru ( Staroměstské nám. 4/1, 110 00 Praha)

Přednáška s velmistrem Davidem Navarou o šachu a o duši.

S nejlepším českým šachistou a členem širší světové špičky, o vrcholovém šachu, ale i o duši, o hlavě a o tom, jak jdou dohromady psychiatrické diagnózy s meditováním nad čtyřiašedesáti černobílými políčky.

 

středa, 13. prosince, 10:00 Gymnázium Přípotoční, (Přípotoční 1337, Praha 10)

Promítání filmu :  Paralelní životy a diskuze s aktérem filmu

Pětačtyřiceti studentům 3. ročníku jsme promítli film Paralelní životy, který je dobrým úvodem do problematiky psychiatrické péče. A pak měli studenti možnost diskutovat s protagonistou filmu – Lukášem, který má schizofrenii.

středa, 22. listopadu, od 19:00, Café V lese ( Krymská 15, Praha 10)

Přednáška : Filip Tylš  – Psychedelika v terapii a seberozvoji  

Velká část společnosti má psychedelika v jednom pytli s ostatními drogami a spojuje si je s mnoha negativními charakteristikami. Dnešní experimentální psychiatři přitom v psychedelických látkách opět spatřují prostředek, jak pomoci duševně nemocným, a to zejména těm, kterým konvenční léčba pomoci nedokáže.

„Psychedelika mohou být pro psychiatrii tím, čím je mikroskop pro biologii či dalekohled pro astronomii.“
(prof. Stanislav Grof v roce 1975)

8. října v rámci OKOfestu vol. 2 , Petrohradská kolektiv, (Petrohradská Petrohradská 13, Praha 10)

Přednáška : Craig Lewis

V rámci OKOfest vol2 – Utišíme hlasy, proběhla přednáška celosvětově uznávaného spisovatele a aktivisty Craiga Lewise, který nabádá ty, kteří bojují s duševními chorobami, aby uznali kontrolu kterou mají nad svým životem. Sám se považuje za „přeživšího psychiatrickou péči“ a sdílením vlastních zkušeností povzbuzuje posluchače k přijetí sebe, i vydání se na cestu dál.

 

středa 20. září, 19:00, Vondráčkova posluchárna Psychiatrické kliniky (Ke Karlovu 11, Praha 2)

Beseda na téma: Když mámu bolí duše

Hosté: Markéta Sedláčková a Barbora Lacinová

Duševní nemoc bolí vždycky. A není lehké se s ní naučit žít. Jsou ale chvíle, kdy je situace ještě tak nějak horší. Třeba když se vám narodí první syn a místo, abyste ho chovala, kojila a koupala, mávala mu nad obličejem chrastítkem a lechtala ho na bříšku, skončíte na půl roku v léčebně. Nebo když máte dva kluky školáky, co už se sice chovat nechtějí, ale potřebují mámu, která jim bude fandit na fotbale a doučí je zlomky.

O tom, co všechno prožívají mámy, které bojují s duševním onemocněním, budou debatovaly Bára Lacinová a Markéta Sedláčková.

středa 13. září, 19:00, Vondráčkova posluchárna Psychiatrické kliniky (Ke Karlovu 11, Praha 2)

Radkin Honzák: Humor jako lék na duši

„Smích je exploze emoce radosti a je pro náš organismus velice zdravý, protože přináší prospěch tělesný (snížení stresu, zlepšení imunity, relaxace, zklidnění organismu, protibolestivý účinek) i psychosociální: společný smích lidi sbližuje, otupuje hrany agresivity, činí společenství pevnější a odolnější.“ – Radkin Honzák

Záznam přednášky z dílny STUDIA 27 naleznete ZDE.