Přednášky

 

středa, 13. prosince, 10:00 Gymnázium Přípotoční, (Přípotoční 1337, Praha 10)

Promítání filmu :  Paralelní životy a diskuze s aktérem filmu

Pětačtyřiceti studentům 3. ročníku jsme promítli film Paralelní životy, který je dobrým úvodem do problematiky psychiatrické péče. A pak měli studenti možnost diskutovat s protagonistou filmu – Lukášem, který má schizofrenii.

středa, 22. listopadu, od 19:00, Café V lese ( Krymská 15, Praha 10)

Přednáška : Filip Tylš  – Psychedelika v terapii a seberozvoji  

Velká část společnosti má psychedelika v jednom pytli s ostatními drogami a spojuje si je s mnoha negativními charakteristikami. Dnešní experimentální psychiatři přitom v psychedelických látkách opět spatřují prostředek, jak pomoci duševně nemocným, a to zejména těm, kterým konvenční léčba pomoci nedokáže.

„Psychedelika mohou být pro psychiatrii tím, čím je mikroskop pro biologii či dalekohled pro astronomii.“
(prof. Stanislav Grof v roce 1975)

8. října v rámci OKOfestu vol. 2 , Petrohradská kolektiv, (Petrohradská Petrohradská 13, Praha 10)

Přednáška : Craig Lewis

V rámci OKOfest vol2 – Utišíme hlasy, proběhla přednáška celosvětově uznávaného spisovatele a aktivisty Craiga Lewise, který nabádá ty, kteří bojují s duševními chorobami, aby uznali kontrolu kterou mají nad svým životem. Sám se považuje za „přeživšího psychiatrickou péči“ a sdílením vlastních zkušeností povzbuzuje posluchače k přijetí sebe, i vydání se na cestu dál.

 

středa 20. září, 19:00, Vondráčkova posluchárna Psychiatrické kliniky (Ke Karlovu 11, Praha 2)

Beseda na téma: Když mámu bolí duše

Hosté: Markéta Sedláčková a Barbora Lacinová

Duševní nemoc bolí vždycky. A není lehké se s ní naučit žít. Jsou ale chvíle, kdy je situace ještě tak nějak horší. Třeba když se vám narodí první syn a místo, abyste ho chovala, kojila a koupala, mávala mu nad obličejem chrastítkem a lechtala ho na bříšku, skončíte na půl roku v léčebně. Nebo když máte dva kluky školáky, co už se sice chovat nechtějí, ale potřebují mámu, která jim bude fandit na fotbale a doučí je zlomky.

O tom, co všechno prožívají mámy, které bojují s duševním onemocněním, budou debatovaly Bára Lacinová a Markéta Sedláčková.

středa 13. září, 19:00, Vondráčkova posluchárna Psychiatrické kliniky (Ke Karlovu 11, Praha 2)

Radkin Honzák: Humor jako lék na duši

„Smích je exploze emoce radosti a je pro náš organismus velice zdravý, protože přináší prospěch tělesný (snížení stresu, zlepšení imunity, relaxace, zklidnění organismu, protibolestivý účinek) i psychosociální: společný smích lidi sbližuje, otupuje hrany agresivity, činí společenství pevnější a odolnější.“ – Radkin Honzák

Záznam přednášky z dílny STUDIA 27 naleznete ZDE.